Karaisalı’da 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

  • Haberin Tarihi: 31 Ağustos 2016
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Karaisalı’da, 30 Ağustos Zafer Bayramı, sade bir törenle kutlandı.
Bu yıl 94. yıldönümü kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama töreni, Karaisalı Kaymakamı Mehmet Tunç’un makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Ardından, ilçe Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş İlyas Erdoğan gerçekleştirdi.
Erdoğan konuşmasında, “Büyük zaferin 94. yıldönümünü ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. İşgal güçleri birlikleri, her yerde, tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlımıza ve çocuklarımıza dünyada eşine az rastlanan işkencelerde bulunmuşlardır. İşte böylesine umutsuz görünen, üzerlerimizde kara bulutların dolaştığı bir günde, Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek, aydınlığa giden yolu aralamışlardır. Artık dünyanın en kahraman ve en savaşçı milletine düşen görev, düşmana son darbeyi vurmak olmuştur. Mustafa Kemal’in başkomutanlığı altında, Türk Kuvvetleri düşmanın beklemediği bir yerden taarruza geçerek, stratejik sahada düşmanı aldatmayı başarmıştır. Avrupalıların, 6 ayda geçemez dediği Afyon mevzilerini 3 günde geçerek, 30 Ağustos’a gelindiğinde düşmanın büyük bir bölümü imha edilmiştir. Bu büyük zafer ile düşmana son darbe vuruldu. Büyük zaferin 2. yıldönümünde Dumlupınar’ın Çal tepesinde yapılan törende Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, semalarda uçan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin evveli muhafızlarıdır. Harpler, yalnız karşı karşıya gelen iki ordunun çarpışmasıyla değildir. Meydan muharebesi, milletlerin bütün varlığı ile ilim ve fen alanlarındaki yükselmeleriyle, ahlaklarıyla, kültürleriyle, kısaca bütün maddi ve manevi kudret ve faziletle çarpıştığı bir imtihan meydanıdır’ diyerek, 30 Ağustos’un gerçek anlamını ve önemini belirtmiştir. Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, dava arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimiz ve şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun” dedi.
Karaisalı’da ‘Fener Alayı Yürüyüşü’ Gerçekleştirildi
30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla, Karaisalı’da Belediye tarafından ‘Fener Alayı Yürüyüşü’ düzenlendi.
Karapınar mahallesinde bulunan belediye toplantı salonu önünden başlayan yürüyüş, ilçe merkezinde son buldu. Yürüyüş sonunda, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, dava arkadaşlarını ve şehitlerimiz adına Kuran-ı Kerim ve dua okundu.
Yürüyüşe katılanlara teşekkür eden Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, “30 Ağustos Zaferi, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, yokluk içinde en zor koşullarda ve her şeyin bittiği sanılan bir dönemde, yüce milletimizin sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılmış onurlu bir zaferdir. Büyük Türk Milleti’ni sömürerek Anadolu’dan sürmek isteyen İtilaf Devletleri, kutlu direniş karşısında tek tek geldikleri gibi gittiler. İngiliz kuklası Yunanlılar büyük Bizans hayaliyle geldikleri Anadolu’da büyük bir hezimete uğrayarak tarihlerinin en ağır yenilgilerinden birini tattılar. Bilinmelidir ki, dün olduğu gibi bu gün de ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelik hain saldırılara karşı, aziz milletimiz geçmişten aldığı güçle şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunun bilincinde olarak, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir. Millet olarak sözde değil özde zulmün karşısında durarak, geçmişte nasıl adaleti devletin harcında yoğurduysak, günümüzde de milliyetçi temsilcilerimiz ile adaleti benliğimizin her alanına yaymış bulunmaktayız. 30 Ağustos Zaferi’nin 94. yılı vesilesiyle vatandaşlarımızın ve şanlı ordumuzun tüm mensuplarının Zafer Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, Ulu Önde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın